Π.Σ.Α.Π.: Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία των κορυφαίων του 2015

Π.Σ.Α.Π.: Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία των κορυφαίων του 2015

Ανακοινώθηκαν από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αθλητικών Συντακτών οι υποψήφιοι για τα βραβεία των κορυφαίων του 2015, όπως προέκυψαν από την ψηφοφορία των δημοσιογράφων-μελών του ΠΣΑΤ. Η τελετή για την βράβευση των κορυφαίων θα γίνει την Τρίτη 22/12 (19:00), στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, οπότε και θα ανακοινωθεί ο νικητής σε κάθε κατηγορία.

Πιο αναλυτικά, για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της χρονιάς, τις περισσότερες ψήφους συγκέντρωσαν οι Σπύρος Γιαννιώτης (κολύμβηση), Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη γυμναστική) και Κώστας Φιλιππίδης (στίβος).

Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς είναι οι Κέλλυ Αραούζου (κολύμβηση), Νικόλ Κυριακοπούλου (στίβος) και Αμαλία Τσιάβου (κωπηλασία).

Το βραβείο της καλύτερης ομάδας της χρονιάς διεκδικούν η Εθνική Ομάδα Εφήβων (Κ18) Μπάσκετ, η Εθνική Ομάδα Ανδρών Υδατοσφαίρισης και η γυναικεία ομάδα Υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού.

Υποψήφιοι για τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή είναι οι Θοδωρής Βλάχος (υδατοσφαίριση), Νίκος Γέμελος (κολύμβηση), Δημήτρης Ράφτης (ενόργανη γυμναστική).

Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή με αναπηρία είναι οι Μανώλης Στεφανουδάκης (στίβος), Χρήστος Ταμπαξής (κολύμβηση), Σε Τζον Φερνάντες (στίβος).

Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας με αναπηρία είναι οι Δήμητρα Κοροκιδά (στίβος), Ανθή Λιάγκου (στίβος), Μαρία Τσάκωνα (κολύμβηση).

Τέλος, τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας με αναπηρία διεκδικούν οι: Ξιφασκία με Αμαξίδιο Ομαδικό Σπάθης (Ντούνης Βασίλης/Πυλαρινός Γεράσιμος), Μπότσια Ζευγάρια BC3 (Ντέντα Άννα/Πανανός Νίκος/Πολυχρονίδης Γρηγόρης), Ποδηλασία Tandem Γυναικών (Χαλκιαδάκη Αδαμαντία/Μιλάκη Αργυρώ).

Οι ψήφοι που έλαβαν αθλητές, αθλήτριες και ομάδες εκτός της πρώτης τριάδας έχουν ως εξής:

ΑΘΛΗΤΕΣ:

4) Παναγιώτης Γκιώνης (Πινγκ Πονγκ), Βλάσης Μάρας (Ενόργανη Γυμναστική) 3, 6) Δημήτρης Διαμαντίδης (Μπάσκετ), Γιάννης Φουντούλης (Υδατοσφαίριση), Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (Μπάσκετ) 2, 9) Γιάννης Αντετοκούμπο (Μπάσκετ), Δημήτρης Θεοδωράκης (Ιστιοπλοΐα), Ευθύμης Μίτας (Σκοποβολή), Βασίλης Σπανούλης (Μπάσκετ), Βασίλης Τσολακίδης (Ενόργανη Γυμναστική), Κώστας Φορτούνης (Ποδόσφαιρο), Χρήστος Χριστοφορίδης (Τεχνική Κολύμβηση) 1.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

4) Σοφία Ασουμανάκη (Κωπηλασία) 10, 5) Βασιλική Μιλλούση (Ενόργανη Γυμναστική) 6, 6) Ανδριάνα Ασπρογέρακα (Ταε Κβον Ντο) 4, 7) Ελευθερία Πλευρίτου (Υδατοσφαίριση), Κατερίνα Στεφανίδη (Στίβος) 3, 9) Μαρία Βυμπρανιέτσοβα (Θαλάσσιο Σκι), Λαμπρίνα Τσάκαλου (Beach Volley) 2, 11) Αναστασία Δελλή (Καράτε), Άννα Κορακάκη (Σκοποβολή), Ηλέκτρα Λεμπλ (Κολύμβηση), Μαρία Μαντά (Μπάσκετ), Κατερίνα Νικολαϊδου (Κωπηλασία), Νικολέτα Πίτα (Πυγμαχία), Φωτεινή Πλέα (Πυγμαχία), Ευαγγελία Ψάρρα (Τοξοβολία) 1.

ΟΜΑΔΕΣ:

4) Διπλό Σκιφ (Νικολαΐδου Κατερίνα/Ασουμανάκη Σοφία) Κωπηλασία 18, 5) Tornado (Πασχαλίδης Ιορδάνης/Τριγκώνης Κώστας) Ιστιοπλοΐα 11, 6) Ολυμπιακός Πειραιώς (Άνδρες) Μπάσκετ 8, 7) Εθνική Ομάδα Νέων (Κ19) Μπάσκετ 4, 8) Μικτό Αεροβόλο Πιστόλι (Κορακάκη Άννα/Μαλγαρινός Κώστας) 3, 9) Ολυμπιακός Πειραιώς (Άνδρες) Ποδόσφαιρο, Παναθηναϊκός (Άνδρες) Μπάσκετ 2, 11) Α.Ο. Σιναράδων Κέρκυρας, «470» Ανδρών (Μάντης Παναγιώτης/Καγιαλής Παύλος) Ιστιοπλοΐα, Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών (Κ20) Υδατοσφαίριση, Tornado (Μαύρος Νίκος/Ταγαρόπουλος Αλέξανδρος) Ιστιοπλοΐα 1.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

4) Ηλίας Παπαθεοδώρου (Μπάσκετ) 13, 5) Χάρης Παυλίδης (Υδατοσφαίριση) 11, 6) Γιάννης Σφαιρόπουλος (Μπάσκετ) 8, 7) Απόστολος Παλαιοπάνος (Κωπηλασία) 6, 8) Μανώλης Καραγιάννης (Στίβος) 5, 9) Γιώργος Γεωργιάδης (Ποδόσφαιρο), Νίκος Ηλιάδης (Τζούντο), Γκιόργκι Πομάσκι (Στίβος) 2, 12) Γιάννης Καλαϊτζογλίδης (Τεχνική Κολύμβηση), Γιάννης Καλμαζίδης (Βόλεϊ), Γιάννης Λομβέρδος (Σκοποβολή), Νίκος Παπαδέας (Ταε Κβον Ντο), Θανάσης Παχούμας (Ιστιοπλοΐα), Γιάννης Σφακιανάκης (Ποδόσφαιρο), Νίκος Γεωργιάδης (χάντμπολ) 1.

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4) Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Μπότσια) 13, 5) Γιάννης Κωστάκης (Κολύμβηση) 11, 6) Αντώνης Τσαπατάκης (Κολύμβηση) 8, 7) Βαγγέλης Καναβός (Στίβος) 5, 8) Γιώργος Κωστάκης (Στίβος) 3.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4) Κατερίνα Λάτιφ (Στίβος) 11.

ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4) Ζευγάρια BC3 Μπότσια (Ντέντα Άννα/Πολυχρονίδης Γρηγόρης) 16, 5) Ομαδικό Αεροβόλο Τουφέκι Σκοποβολή (Γιαννουκάρης Παναγιώτης/Καϊδαντζής Νίκος/Μούτσιου Δώρα) 11, 6) Εθνική Ομάδα Στίβου 1.






Σχολιάστε

Το email σας δεν θα δημοσιευθεί.