Βαλκανικοί Αγώνες Κωπηλασίας: Η Καστοριά υποδέχεται 204 αθλητές από έξι χώρες (δείτε το πρόγραμμα)

Βαλκανικοί Αγώνες Κωπηλασίας: Η Καστοριά υποδέχεται 204 αθλητές από έξι χώρες (δείτε το πρόγραμμα)

Την Παρασκευή στις 20:00 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί στο πάρκο Ολυμπιακής Φλόγας η τελετή έναρξης του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κωπηλασίας. Οι αγώνες θα διεξαχθούν το προσεχές Σαββατοκύριακο 10 και 11 Σεπτεμβρίου στην Καστοριά. Στους Αγώνες θα συμμετέχουν αθλητές από την Ελλάδα, τη Ρουμανία, τα Σκόπια, τη Σερβία, την Τουρκία και τη Βουλγαρία.

Συγκεκριμένα οι αθλητές που θα συμμετέχουν:
Ελλάδα          38
Ρουμανία      42
Σκόπια             8
Σερβία           40
Τουρκία        36
Βουλγαρία   40 

Σύμφωνα με τον κ. Κώστα Παπαγιάννη, έφορο της Εθνικής Ομάδας και μέλος ΔΣ της Ελληνικής Κωπηλατικής Ομοσπονδίας Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων, η Τουρκική ομάδα βρίσκεται ήδη στην πόλη, ενώ την Πέμπτη θα έρθουν και οι υπόλοιπες ομάδες. Να σημειώσουμε ότι πέρα από τους 204 αθλητές, οι προπονητές, συνοδοί αλλά και οι υπεύθυνοι των αγώνων ανεβάζουν σημαντικά των αριθμό των επισκεπτών το τετραήμερο από την Πέμπτη 8 του μηνός.

Τέλος, σύμφωνα με τον κ. Παπαγιάννη έπειτα από μεγάλη προσπάθεια και… αγώνα η λίμνη βρίσκεται σε καλή κατάσταση και είναι έτοιμη για τη διοργάνωση του πρωταθλήματος.

Διοργανώτρια του πρωταθλήματος είναι η Ελληνική Κωπηλατική Ομοσπονδία με την συνδρομή της Περιφερειακής Ενότητας Καστοριάς Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, του Δήμου Καστοριάς καθώς και του ΝΟ Καστοριάς.

Την ελληνική ομάδα αποτελούν οι: Κοκκινίδης Ηλίας, Υψηλάντης Παναγιώτης, Καραπάτογλου Ιάσονας (ΟΦΘ) , Κουδούνας Ηλίας (ΝΟΣαλ.), Σιδέρης Ευάγγελος (ΝΟ Αργοστολίου) , Σχιζοδήμος Γρηγόρης, Δεμέλης Νικόλαος, Γιαννατζής Απόστολος , Κουκούτης Βασίλειος , Μπιτζιλαίου Ιωάννα, Γεωργούδης Μαργαρίτα (ΟΕΑ&ΝΑΒ), Νάστος Σωτήρης, Χατζησαββίδης Χρήστος, Μαχαιρίδης Κυριάκος ,Ζαβαντίας Κωνσταντίνος (ΝΟΚατερίνης), Γραμμενιάτης Γιώργος, Οικονόμου Ανδριανός, Παλαιοπάνος Αθανάσιος, Βαρδάκας Κωνσταντίνος, Γραμμενιάτης Αριστείδης , Σωτηρακόπουλος Παντελής, Λιούγκος Χρήστος (ΝΟΙ), Σακκάς Δημήτρης, Ζαφειρίου Παναγιώτης , Πέργουλη Μαρία, Κουκλοτίδου Δήμητρα, Μπούρμπου Ελισσάβετ, Μπούρμπου Χριστίνα, Κυρίδου Μαρία, Σταμπόλκου Μαρία Λαμπριανίδου Ερμιόνη (ΝΟΘ), Τσαμοπούλου Δήμητρα, Παπακωνσταντίνου (ΕΝΟΑ), Νίκα Αθανασία (ΝΟ Κοζάνης), Νόνη Ισμηνη, Στάμος Γεώργιος (ΝΟΒΑ), Ντινενης Χαράλμπος (ΝΟΛ), Στέργιακας Χρήστος (ΝΟ Μαυροχ).

Μάρκος Πετρόπουλος

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ






Σχολιάστε

Το email σας δεν θα δημοσιευθεί.