Τρομερός τελικός με εννιά γκολ και απίθανη ανατροπή!

Σε ένα ΑΠΙΘΑΝΟ ματς η Μπαρτσελόνα κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης, καθώς επικράτησε με 5-4 της Σεβίλλης στον τελικό του Σούπερ Καπ στην Τιφλίδα!

Με τον Λιονέλ Μέσι να έχει πετύχει δύο φανταστικά γκολ με απευθείας φάουλ, ως απάντησε στο 1-0 επίσης με φαουλάρα του Μπανέγα, η Μπάρτσα έφτασε στο 4-1 (γκολ Ραφίνα και Σουάρες), όμως η Σεβίλλη έκανε το 4-4 και πήγε το ματς στην παράταση, όπου έπαιξε με 10 λόγω τραυματισμού. Το γκολ της κούπας σημείωσε ο φευγάτος Πέδρο στο 115′!
Μέσι… από άλλον πλανήτη!

Αυγουστιάτικο βράδυ, όλη η Ευρώπη έκατσε να δει μπάλα και ο τελικός του Σουπερ Καπ μας επιβεβαίωσε από τα πρώτα λεπτά, πως η αποψινή βραδιά θα μας …βάλει για τα καλά στη νέα ποδοσφαιρική χρονιά. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπανέγα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, όμως δεν μπόρεσε να το χαρεί για πολύ. Ο Μέσι με δύο φαουλάρες στο 7′ και στο 16′ έκανε το 2-1 και …έκοψε τα πόδια στους Σεβιγιάνους. Η Μπαρτσελόνα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και στο 27′ έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο επόπτης το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Η Μπάρτσα πάντως συνέχισε να πιέζει, απείλησε στο 35′ με τον Ινιέστα και τελικά στο 44′ μετά από μία τρομερή ασίστ του Σουάρες, ο Ραφίνια έκανε το 3-1 και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Παράταση με ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να έχει τον έλεγχο και στο 52′ μάλιστα να κάνει άνετα και απλά το 4-1, μετά από λάθος του Τρεμουλινάς, ασίστ του Μπούσκετς και εύκολο τελείωμα από τον Σουάρες. Κι ενώ όλοι πίστευαν πως το ματς τελείωσε, η Σεβίλλη κατάφερε να γυρίσει!

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρέγες με σουτ από κοντά έγραψε το 4-2, ενώ στο 72′ ο Γκαμεϊρό με πέναλτι που έκανε ο Ματιέ στον Βιτόλο, διαμόρφωσε το 4-3! Από την εικόνα του ματς ήταν πλέον φανερό πως η Σεβίλλη είχε το… πάνω χέρι. Οι Σεβιγιάνοι πίεσαν ασφυκτικά και τελικά στο 81′, ο Ιμόμπιλε έβγαλε παράλληλη σέντρα, έπειτα από συνδυασμό με τον Μαριάνο, και οΚονοπλιάνκα έκανε το απίστευτο 4-4! Η Μπάρτσα προσπάθησε να γλιτώσει το κάζο, είχε δοκάρι στο 88′ με απευθείας φάουλ του Μέσι, όμως τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πήρε κι έφυγε!

Στον έξτρα της παράτασης ο ρυθμός του αγώνα παράμεινε καλός, παρά την κούραση των παικτών, όμως αυτή την φορά η Μπαρτσελόνα έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, ενώ η Σεβίλλη έμεινε με 10 μετά από τραυματισμό του Βιτόλο, καθώς δεν είχε άλλη αλλαγή. Μεγάλες φάσεις πάντως δεν είχαμε και έτσι όλα έδειχναν πως πηγαίναμε… φουλ για πέναλτι. Μέχρι το 115′ όπου ο Μέσι κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή της Σεβίλης. Ο Αργεντινός εκτέλεσε, η μπάλα βρήκε πάνω στο τείχος, στρώθηκε ξανά για σουτ, ο Μπέτο με φοβερή προσπάθεια απέκρουσε, όμως ο Πέδρο πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 5-4! Αυτό ήταν και τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς η Σεβίλλη στο 118′ και στο 120′ έχασε δύο ΤΡΟΜΕΡΕΣ ευκαιρίες για να ισοφαρίσει!!!

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ντάνι Άλβες, Ινιέστα (63’ Σέρχι Ρομπέρτο), Σουάρες, Μέσι, Ραφίνια (78’ Μπαρτρά), Μασεράνο (93’ Πέδρο), Ματιέ

Σεβίλλη (Έμερι): Μπέτο, Τρεμουλινάς, Ραμί, Κόκε, Κριχόβιακ, Κρον-Ντέλι, Ιμπόρα (79’ Μαριάνο), Ρέγες (68’ Κονοπλιάνκα), Μπανέγα, Βιτόλο, Γκαμεϊρό (79’ Ιμόμπιλε)