Η Εθνική ομάδα Νέων προκρίθηκε στις τέσσερις καλύτερες της Ευρώπης, παρά την ήττα με 2-0 από τη Γαλλία απόψε στην Κατερίνη, στη συνάντηση με την οποία ολοκληρώθηκε ο 1ος όμιλος της τελικής φάσης που φιλοξενείται στην Ελλάδα.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τερμάτισε στη δεύτερη θέση με τέσσερις βαθμούς, ενώ οι «τρικολόρ» ήταν πρώτοι με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η πρόκριση, ωστόσο, επιτεύχθηκε χάρις στην… Ουκρανία, που αν και αδιάφορη κράτησε την Αυστρία στο 2-2 και δεν της επέτρεψε να ισοβαθμήσει με την ελληνική ομάδα και να τη βάλει σε περιπέτειες.
![](https://www.naftemporiki.gr/fu/p/977646/638/10000/0x0000000000e35d57/1/euro-u-19-i-ethniki-neon.jpg)
Οι νεαροί διεθνείς βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μετά το γκολ του Ντιακαμπί στο 5ο λεπτό, για να διπλασιάσει ο Ντεμπελέ στο 65΄. Ο αντίπαλος της Εθνικής θα προκύψει αύριο (13/7), μετά την ολοκλήρωση του 2ου ομίλου, στον οποίο Ισπανία, Ολλανδία, Γερμανία και Ρωσία έχουν από τρεις βαθμούς!
naftemporiki.gr