Bαριά η «καμπάνα» για τον ΠΑΟΚ

Σκηνές αγριότητας σημειώθηκαν σε άλλο ένα ελληνικό γήπεδο το βράδυ της Τετάρτης με οπαδούς του ΠΑΟΚ να κάνουν «γης μαδιάμ» το γήπεδο της Τούμπας, να βάζουν φωτιές, να πετούν φωτοβολίδες στις αστυνομικές δυνάμεις και να σπάνε καθίσματα με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης και ενώ οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2.

Είχε, μάλιστα, προηγηθεί ολιγόλεπτη διακοπή όταν οπαδοί του ΠΑΟΚ πέταξαν ένα ποτήρι με νερό στον προπονητή του Ολυμπιακού Μάρκο Σίλβα ενώ εκείνος έδινε οδηγίες στους παίχτες του.

Τα επεισόδια των οπαδών του Δικεφάλου του Βορρά συνεχίστηκαν και για αρκετή ώρα έξω από την Τούμπα με πετροπόλεμο και καμμένους κάδους.

Με όλα αυτά που συνέβησαν στο γήπεδο και τη διακοπή του αγώνα τον ΠΑΟΚ περιμένει πλέον βαριά «καμπάνα». Αν και τυπικά η τύχη του αγώνα θα κριθεί από τα πειθαρχικά όργανα, πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως οι Θεσσαλονικείς θα χάσουν το ματς στα χαρτιά με σκορ 3-0, ως υπαίτιοι της διακοπής της αναμέτρησης. Παράλληλα ο ΠΑΟΚ κινδυνεύει με αφαίρεση τριών βαθμών από το τρέχον πρωτάθλημα (κάτι που ίσως τον βάλει σε κίνδυνο ακόμη και για τη συμμετοχή στα play offs) και δύο από το επόμενο, καθώς και κλείσιμο της Τούμπας για πολλές αγωνιστικές (τουλάχιστον 3-4), ενώ θα υπάρξουν κυρώσεις και από την πολιτεία βάσει του νόμου με διοικητικά πρόστιμα και κλείσιμο συγκεκριμένων θυρών ακόμη και μετά το τέλος της τιμωρίας.

Αν, μάλιστα, ο Δικέφαλος του Βορρά κάνει πράξη την απειλή του Ιβάν Σαββίδη ότι η ομάδα του δεν θα κατέβει στον επαναληπτικό του «Γ. Καραϊσκάκης» τότε στην παραπάνω τιμωρία θα προστεθεί ένα πρόστιμο 40.000 ευρώ ενώ αν η αποχή του ΠΑΟΚ συνεχιστεί και συμπληρωθούν τρεις αγώνες χωρίς να κατέβει στο γήπεδο, τότε προβλέπεται υποβιβασμός στην αμέσως παρακάτω κατηγορία.

Ολυμπιακός: Δεν ασχολούμαστε με το παραλήρημα του κ. Σαββίδη

Σύντομη, αλλά αρκούντως περιεκτική των διαθέσεων της ήταν η αντίδραση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για όσα δήλωσε ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ιβάν Σαββίδης, μετά την οριστική διακοπή του πρώτου ημιτελικού Κυπέλλου.

«Δεν ασχολούμαστε με το παραλήρημα του κ. Σαββίδη», ήταν η λιτή πλην όμως σαφής θέση της ΠΑΕ.

Αντίδραση υπήρξε και από τον διευθυντή επικοινωνίας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Κώστα Καραπαπά, ο οποίος ανάρτησε μήνυμα στα social media:

«Αλητείες σε εμάς δεν περνάνε. Ένα παιχνίδι για 0-5 το πήγαν πάλι στην μιζέρια. Περιμένουμε να μας πουν για τα πέναλτι υπέρ μας στο πρώτο μέρος, για τις υποσχέσεις ότι το γήπεδο θα είναι εκκλησία, για τα κουτσαβάκια που πήγαν να προσβάλλουν τον προπονητή μας στην συνέντευξη Τύπου αλλά σε μας αυτά δεν περνάνε. Περιμένουμε να μας πουν για τις φωτοβολίδες που έπεφταν ασταμάτητα, για τα δακρυγόνα και τους ‘αιχμαλώτους’ οπαδούς μέσα στα αποδυτήρια μας.

Αυτή ήταν η φιλοξενία τους. Να μας πουν για την διακοπή του αγώνα που δεν έγινε γιατί εμείς είμαστε Ολυμπιακός και είπαμε να παίξουμε. Να μας πει ο ΟΤΕ γιατί δεν ξανάδειξε το πρώτο ριπλέι στην θέση του Καπίνο που φαίνεται ότι βρίσκει μπάλα και μετά αυτή χτυπάει στο χέρι του Μακ. Χαιρετίσματα λοιπόν στους πικραμένους… Προχωράμε».

Τι έγραψαν τα διεθνή ΜΜΕ

Δυστυχώς για ακόμα μία φορά επεισόδια σε ελληνικό γήπεδο κάνουν τον… γύρο του κόσμου. Αρκετά media σε Ευρώπη και Αμερική αναφέρθηκαν με φωτογραφίες και βίντεο σε όσα συνέβησαν στο γήπεδο της Τούμπας. Δείτε μερικά παρακάτω:

Ο αγώνας

Στο πρώτο μέρος του ημιτελικού οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στο 9ο λεπτό. Μπαλιά βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού προς τον Μακ, ο οποίος τη δέχτηκε και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Καπίνο για το τέρμα.

Στο 27ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με γκολ του Εστεμπάν Καμπιάσο μετά από κόρνερ του Φουστέρ και οι δυο ομάδες έφτασαν στο ημίχρονο ισόπαλες.

Στο 57′ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Νταβίντ Φουστέρ, που κινήθηκε έξυπνα μέσα στην περιοχή του δικεφάλου του Βορρά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη.