Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός δια χειρός Σπανούλη, 82-81 τον ΠΑΟ στη 2η παράταση

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές με 11 πόντους  αλλά ο φοβερός Νίκος Παππάς κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό – Μοιραίοι οι Δημήτρης Διαμαντίδης, Βασίλης Σπανούλης στις τελευταίες επιθέσεις της κανονικής διάρκειας – Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 71-68 και στα 4’’ πριν το τέλος της παράτασης ο Χάκετ έχασε δύο βολές, αλλά ο Μάντζαρης κι ενώ απέμενε 1 δευτερόλεπτο  με τρίποντο ισοφάρισε 71-71!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην εκκίνηση του αγώνα (0-7, 2-13), αλλά ο ΠΑΟ με τον Διαμαντίδη (στην τελευταία του εμφάνιση στο ΟΑΚΑ) ισορρόπησε γρήγορα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -3 (16-19).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός πάλι έφτασε στο +6 (18-24), ωστόσο ο ΠΑΟ με ένα νέο σερί 8-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά (26-24 με κάρφωμα του Παπαγιάννη στο 14’45’’) ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου έφτασε στο +4 με τρίποντο του Φώτση.

Ο Ολυμπιακός απάντησε όμως στην έναρξη του β’ ημιχρόνου τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 4-19 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 39-50 στο 25′.

Ο Νίκος Παππάς κρατάει ζωντανό τον Παναθηναϊκό καθώς με έξι συνεχόμενους προσωπικούς πόντους ρίχνει τη διαφορά στους τρεις (47-50).

Οι γηπεδούχοι με βολή του Παππά ισοφάρισαν 50-50, αλλά ο Χάντερ με κάρφωμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 60-55 στα μισά της 4ης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά 62-63 με απίθανο τρίποντο του Αγραβάνη και τον Γκιστ να ισοφαρίζει 63-63. Διαμαντίδης (έκανε βήματα) και Σπανούλης (άστοχο σουτ) έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις και ο 4ος τελικός πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 71-68 κι ο Χάκετ κέρδισε βολές στα 4” πριν το τέλος. Αστόχησε και στις δύο, αλλά ο οι πράσινοι μπερδεύτηκαν στο ριμπάουντ και η μπάλα έφτασε στον Μάντζαρη ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε 71-71 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στη 2η παράταση.
Το pregame του 4ου τελικού
Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν… Κι όσο κι αν ο ίδιος δεν έβαλε ποτέ το «εγώ» του πάνω από την ομάδα (πόσο μάλλον πάνω από το ίδιο το παιχνίδι), η σημερινή τελευταία παράσταση του Δημήτρη Διαμαντίδη στο ΟΑΚΑ, το οποίο ήταν το δεύτερο του σπίτι, είναι ίσως ακόμη πιο σημαντική κι από τον τίτλο που διεκδικούν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.

Ο «3-D» ελπίζει ότι το τελευταίο σφύριγμα του σημερινού αγώνα, θα του έχει δώσει την ευκαιρία να αρχίσει να σκέφτεται το τελευταίο του παιχνίδι (ο 5ος τελικός εφόσον χρειαστεί) κι όχι το οριστικό τέλος της καριέρας του.

Την ίδια ώρα στον Ολυμπιακό δεν τους απασχολεί η συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα, αλλά το πώς θα φτάσει η ομάδα στην τρίτη (συνεχόμενη μάλιστα) νίκη που θα της χαρίσει τον τίτλο.

Αν ο Ολυμπιακός νικήσει τότε ο αγώνας θα μπορεί να χαρακτηριστεί ιστορικός για δύο λόγους.

Ο πρώτος φυσικά έχει να κάνει με την τελευταία εμφάνιση του Δημήτρη Διαμαντίδη.

Ο δεύτερος με τον Ολυμπιακό που θα κατακτήσει για πρώτη φορά (από την καθιέρωση των πλέι οφ) τον τίτλο μέσα στην έδρα των πράσινων.

Αγωνιστικά τα δεδομένα και για τις δύο ομάδες είναι λίγο πολύ γνωστά. Στον Παναθηναϊκό δεν παίζει ο Γιάνκοβιτς (έχει χάσει όλη τη σειρά), στον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης (νοκ άουτ από το β’ ημίχρονο του 3ου αγώνα).

Οι πράσινοι αν και ξεκίνησαν την σειρά των τελικών με break, βρίσκονται πίσω στις νίκες με 2-1, καθώς ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα κάνοντας break στο 2ο τελικό, ενώ στον 3ο τελικό οι ερυθρόλευκοι με εκπληκτική ανατροπή στο τέλος του αγώνα έκαναν το 2-1 και σήμερα έχουν την ευκαιρία για να κατακτήσουν τον τίτλο.