Μεγαλύτερη κυρία η Μπάγερν σε αγώνα-διαφήμιση κόντρα στη Γιουβέντους

Επική ανατροπή από τους Βαυαρούς – Προκρίθηκαν μετά το 4-2 στην παράταση – Μέχρι το 91′ έχαναν με 2-1 από τη «βέκια σινιόρα»

Θεέ μου, τι ματσάρα ήταν αυτή!

Η Γιουβέντους προηγούταν 2-0 μέσα στο Μόναχο μέχρι το 73’ και με το 2-2 του πρώτου αγώνα, έπαιρνε εκείνη την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League, με το… θηρίο να ξυπνά, όμως, στο τέλος.

Με γκολ του Λεβαντόφσκι στο 73’ και του Μίλερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπάγερν έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και στέλνοντάς την τρομερή «μάχη» του Allianz Arena στην παράταση!

Εκεί, με τέρματα των Αλκάνταρα (108’) και Κομάν (110’), οι Βαυαροί έκαναν την ολική -και επική- ανατροπή και πήραν το εισιτήριο για τους «8»!

Πογκμπά και Κουαδράδο έδωσαν το προβάδισμα στην εξαιρετική «Μεγάλη Κυρία», που θα μπορούσε να πετύχει ακόμη και τρίτο γκολ και να «καθαρίσει» τη νίκη-πρόκριση, αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει το… βάρβαρο, απέναντι στους αντιπάλους της, πρόσωπο της τρομερής ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Πλέον η Μπάγερν μπαίνει στην κλήρωση της Παρασκευής για τους «8» μαζί με τις Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο, Μάντσεστερ Σίτι, Βόλφσμπουργκ, Παρί Σεν Ζερμέν και Μπενφίκα.

Το ματς

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την Γιουβέντους, καθώς στο 6′ ο Κεντίρα έκανε την μπαλιά προς τον Λιχτστάινερ, Νόιερ και Αλάμπα δεν αντέδρασαν σωστά και η μπάλα πήγε στον Πογκμπά που σκόραρε στην κενή εστία (0-1). Οπως ήταν αναμενόμενο, από εκείνο το σημείο η Μεγάλη Κυρία πήρε ψυχολογία και σιγουριά στις κινήσεις της και κλείνονοντας όλους τους διαδρόμους κρατούσε την Μπάγερν σχετικά ακίνδυνη. Η ομάδα του Αλέγκρι έδειχνε ψυχραιμία και μπορούσε να κυκλοφορήσει μπάλα παγώνοντας τον ρυθμό και ο Μοράτα σκόραρε μετά το λάθος του Νόιερ, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, χωρίς να είναι ξεκάθαρο αν τελικά είναι. Παρότι έπαιζε αμυντικά, η καλύτερη ομάδα ήταν η Γιουβέντους και στο 28′ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μοράτα να κάνει την κούρσα της ζωής του. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε τρεις παίκτες και έδωσε στον Κουαδράδο, που έριξε κάτω τον Λαμ με προσποίηση και τίναξε τα δίχτυα του Νόιερ (0-2).

Η άμυνα της Γιουβέντους παρέμενε σταθερή όσο η ώρα περνούσε και έδειχνε στην Μπάγερν ότι πρέπει να κάνει κάτι πολύ ποιοτικό για να τη νικήσει. Στο 42′ ήρθε η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για τους Βαυαρούς όταν ο Ντάγκλας Κόστα ύψωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Μίλερ, ο οποίος έκανε το σουτ, ο Μπουφόν απέκρουσε και ο Εβρά έδιωξε πάνω στον Λεβαντόφσκι που παραλίγο να σκοράρει. Στο 44′ η Γιουβέντους βρέθηκε πολύ κοντά στο να καθαρίσει την πρόκριση από το πρώτο μέρος αφού έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία όταν ο Πογκμπά έβγαλε την πάσα στον Κουαδράδο ο οποίος έκανε το σουτ από πολύ κοντά, ο Νόιερ απέκρουσε και συνέχεια ο Κολομβιανός με νέο σουτ την έστειλε ψηλά.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν φανέρωνε την οπισθοχώρηση που θα ακολουθούσε από πλευράς Γιουβέντους που είχε παίξει σεμιναριακή άμυνα. Στο 56′ ο Μοράτα σούταρε στον Νόιερ στην κόντρα και στο 57′ έκανε ακόμα μια εκπληκτική ατομική ενέργεια αποφεύγοντας 2-3 αντιπάλους αλλά το πλασέ του βρήκε σε αμυνόμενο και έφυγε ψηλά. Το τελευταίο μισάωρο το ματς παίχτηκε στο μισό γήπεδο και στο 73′ η Μπάγερν μείωσε με την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι μετά την ωραία προσπάθεια του Κομάν και τη σέντρα του Ντάγκλας Κόστα (1-2). Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο τελευταίο τέταρτο και η Γιουβέντους κάθισε όσο πιο βαθιά μπορούσε. Και προδώθηκε από λάθος του Εβρά. Αφού στο 89′ η σέντρα-ξυραφιά από τον Ντάγκλας Κόστα πέρασε έξω, ο Γάλλος πούλησε την μπάλα και η σέντρα του Κομάν στο 91′ βρήκε τον Μίλερ που με κεφαλιά έστειλε το ματς στην παράταση (2-2).

Στο έξτρα 30λεπτο το σκηνικό που στήθηκε ήταν ίδιο με την Μπάγερν να παίζει στο μισό, όμως εκείνη που έχασε την πρώτη ευκαιρία ήταν η Γιούβε με τον Μάντζουκιτς να γυρίζει από δεξιά στον Λιχτστάινερ που έκανε το τεχνικό αριστερό αλλά ο Νόιερ έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε. Η Μπάγερν όμως είχε τα γκολ. Στο 108′ ο Εβρά δεν έδιωξε σωστά με κεφαλιά και ο Τιάγκο αφού έπαιξε το ‘1-2′ με τον Μίλερ πλάσαρε τον Μπουφόν για το 3-2. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Γκουαρδιόλα σκόραρε ξανά με ωραίο αριστερό του Κομάν μέσα από την περιοχή και αφού στο 116’ Μάντζουκιτς και Στουράρο δεν βρήκαν δίχτυα από κοντά το 4-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Μπάγερν Μονάχου (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Μπενάτια (46’ Μπερνάτ), Ριμπερί (101’ Αλκάνταρα), Λεβαντόφσκι, Ντόουγκλας Κόστα, Τσάμπι Αλόνσο (60’ Κομάν), Λαμ, Βιδάλ, Μίλερ, Αλάμπα, Κίμιχ.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κεντίρα (68’ Στουράρο), Μοράτα (72’ Μάντζουκιτς), Πογκμπά, Ερνάνες, Άλεξ Σάντρο, Μπαρτζάλι, Κουαδράδο (89’ Περέιρα), Μπονούτσι, Λιχτστάινερ, Εβρά.