Με το άστρο του Βάργας στον τελικό η Χιλή! (video)

4b530fb7036e24d0b8eef25530fff442_XLΜε δυο γκολ του Εδουάρδο Βάργας η διοργανώτρια του φετινού Copa America νίκησε 2-1 το Περού και επιστρέφει στον τελικό της διοργάνωσης έπειτα από 28 χρόνια!

Χάρη σε ένα καταπληκτικό τέρμα του Εδουάρδο Βάργας, το δεύτερό του στη βραδιά, η Χιλή έζησε ιστορικές στιγμές τα ξημερώματα της Τρίτης και πέρασε στον τελικό του Copa America νικώντας 2-1 το Περού που έπαιζε για 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αμφισβητούμενης αποβολής του Κάρλος Ζαμπράνο!

Ο Βάργας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης να… βάζει το χεράκι του όταν στο 20ο λεπτό απέβαλε τον Ζαμπράνο για ένα μαρκάρισμα που ήταν αρκετά εμφανές ότι δεν ήταν εσκεμμένο, ενώ νωρίτερα είχε κρατήσει τις κάρτες του στην τσέπη του σε σύγκρουση του Ζαμπράνο με τον Βιδάλ, με τον δεύτερο να τη γλιτώνει φθηνά έχοντας σπρώξει τον αντίπαλό του στο πρόσωπο!

Το Περού με παίκτη λιγότερο από το 20’ κατάφερε να αμυνθεί για αρκετή ώρα όμως στο 42’ ο Βάργας έδωσε προβάδισμα στη Χιλή. Στο δεύτερο μέρος οι Περουβιανοί συνέχισαν να παλεύουν και στο 60’ ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον Μεδέλ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Ωστόσο, δεν πέρασαν ούτε πέντε λεπτά και ο Βάργας στο 64’ εξαπέλυσε έναν απίστευτο κεραυνό, άφησε άγαλμα τον Γκαγέσε και χάρισε στη Χιλή την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 1987.

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Αλμπορνός (46’ Πισάρο), Ρόχας, Βιδάλ, Ίσλα, Μεδέλ, Βαλδίβια (86’ Γκουτιέρες), Αρανγίς, Ντίας (46’ Μένα), Σάντσες), Βάργας

ΠΕΡΟΥ: Γκαγέσε, Αντβίνκουλα, Ζαμπράνο, Φαρφάν, Λομπατόν (73’ Γιοτούν), Βάργας, Κουέβα (27’ Ράμος), Ασκουές, Μπαγιόν, Καρίγιο (73’ Πισάρο), Γκερέρο.

πηγή: onsports.gr