Ρίο 2016: Κοκκαλάνης για χάλκινο, Παπαχρήστου στο τριπλούν και ώρα Μπολτ-Γκάτλιν στον στίβο (14/8)

Ρίο 2016: Κοκκαλάνης για χάλκινο, Παπαχρήστου στο τριπλούν και ώρα Μπολτ-Γκάτλιν στον στίβο (14/8)

Η προσπάθεια του Βύρωνα Κοκκαλάνη να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα στα RS:X και ο τελικός του τριπλούν με την Βούλα Παπαχρήστου να μπαίνει με την 2η επίδοση των ημιτελικών, ξεχωρίζουν από το πρόγραμμα των Ελληνικών συμμετοχών, ενώ η εθνική ομαδα του πόλο σφραγίζει την πρωτιά στον όμιλο με νίκη επί της Αυστραλίας. Η ημέρα βέβαια θα κλείσει με την μεγάλη κούρσα στον τελικό των 100 μέτρων στον στίβο και την αναμενόμενη μονομαχία Μπολτ-Γκάτλιν.

Ο Κοκκαλάνης θα εκκινήσει από την 5η θέση της γενικής κατάταξης, με τους βαθμούς ποινής στην «κούρσα μεταλλίων” να μετρούν διπλοί και απόσταση δύο (91-89) από τον 4ο Γάλλο Λε Κοκ, και πέντε (91-86) από τον 3ο Πολωνό Μίζκα.

Ραϊσελμπέρχε (Ολλ.) και Ντέμπσεϊ (Μ.Βρ.) έχουν τεράστια απόσταση από τους υπόλοιπους και δεν θα χάσουν τα δύο μετάλλια (χρυσό και ασημένιο αντίστοιχα).
Ξημερώματα είναι η ώρα της Βούλας Παπαχρήστου να διεκδικήσει το 2ο μετάλλιο της ημέρας για την Ελλάδα στον τελικό του τριπλούν, μπαίνοντας με την 2η επίδοση των ημιτελικών και την 3η εφετινή στον κόσμο.

Στις 20.10 η εθνική μας αντιμετωπίζει την Αυστραλία και με νίκη κλειδώνει την πρώτη θέση και θα γνωρίζει άμεσα τον αντίπαλο της στα προημιτελικά του πόλο, αφού νωρίτερα θα έχει ολοκληρωθεί η αναμέτρηση Μαυροβούνιο-Ισπανία, που λογικά θα κρίνει την 4η θέση του Β ομίλου (στους Ισπανούς κάνει και η ισοπαλία).
Πλατανιώτη και Παπάζογλου ρίχνουν την πρώτη τους βουτιά στα προκριματικά της συγχρονισμένης κολύμβησης.

Το πρόγραμμα των Ελληνικων συμμετοχών
ΣΤΙΒΟΣ
15:30 Βλαχάκη Παναγιώτα, Μαραθώνιος ΤΕΛΙΚΟΣ
15:30 Ρεμπούλη Ουρανία, Μαραθώνιος ΤΕΛΙΚΟΣ
15:30 Ρήγα Σοφία, Μαραθώνιος ΤΕΛΙΚΟΣ
ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
17:00 Πλατανιώτη – Παπάζογλου, ντουέτο, ελεύθερο πρόγραμμα, προκρ.
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19.05 Κοκκαλάνης Βύρων, RSX Golden Race ΤΕΛΙΚΟΣ
19.05 Μιτάκης, FINN, 9η-10η ιστιοδρομία
19.05 Μπεκατώρου-Πατενιώτης, NACRA, 10η-11η-12η ιστιοδρομία
19.15 Μάντης – Καγιαλής, 470, 6η-7η-8η ιστιοδρομία
ΠΟΛΟ
20.10 Ελλάδα-Αυστραλία
ΣΤΙΒΟΣ
01.30 Μπανιώτης Κωνσταντίνος, άλμα εις ύψος, προκρ.
02.55 Παπαχρήστου Βούλα, τριπλούν, ΤΕΛΙΚΟΣ
(Πηγή: ΕΟΕ)




Σχολιάστε

Το email σας δεν θα δημοσιευθεί.