Η Λοκομοτίβ Κουμπάν είναι η τέταρτη ομάδα του Final 4 της Euroleague

Με εντυπωσιακό τρόπο η Λοκομοτίβ Κουμπάν έκανε το 3-2 στην σειρά των play-off με την Μπαρτσελόνα κερδίζοντας τελικά με 81-67 στην έδρα της και πλέον θα αντιμετωπίσει στον 2ο ημιτελικό του Βερολίνου την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Ιτούδη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λοκομοτίβ ήταν μπροστά στο σκορ και έμοιαζε να ελέγχει το ματς με διαφορά 11 πόντων (50-39). Όμως η κίνηση του Πασκουάλ να γυρίσει σε ζώνη και ο εξαιρετικός Τόμιτς έφεραν το εντυπωσιακό 23-8 υπέρ των μπλαουγκράνα στο τρίτο δεκάλεπτο.

16544592
(Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / MAXIM ROMANOV)

Όμως το ματς δεν είχε τελειώσει και έγειρε και πάλι στην πλευρά της Λοκομοτίβ με τον Σίνγκλετον να κυριαρχεί στα καλάθια και καθοριστικά τρίποντα να «σκοτώνουν» την Μπάρτσα με επί μέρους σκορ 23-5 (!), δίνοντας τη νίκη στο Ρωσικό σύλλογο.

Εκτός από τον Ρωσικό εμφύλιο με χρώμα Ελληνικό είναι και ο πρώτος ημιτελικός Λαμποράλ-Φενέρ, με Μπουρούση εναντίον Σλούκα. Ό,τι και αν γίνει στον τελικό του Βερολίνου θα υπάρχει Έλληνας προπονητής (Μπαρτζώκας ή Ιτούδης) και Έλληνας διεθνής παίκτης.