Ε.Π.Σ. Καστοριάς: Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι – Εύκολο πέρασμα της Καλλιθέας από το Άργος

Η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε αμετάβλητη, αφού η τετράδα των διεκδικητών του τίτλου μπήκε με το… δεξί τη νέα χρονιά, σημειώνοντας εύκολες και ευρείες σε έκταση νίκες.
Το σκορ της ημέρας σημείωσε ο πρωτοπόρος ΑΟ Κάστωρ, συντρίβοντας με το εμφατικό σκορ 7-0 την ΑΕ Γραμμοχωρίων, διατηρώντας για 14η αγωνιστική το αήττητό του.
Σπουδαία και εύκολη νίκη στο ντέρμπι της ημέρας πέτυχε η Καλλιθέα, επικρατώντας στο γήπεδο του Άργους του Παναργειακού με σκορ 0-3, βάζοντας ‘’φρένο’’ στην ανοδική πορεία των γηπεδούχων (ήταν αήττητος σε 7 ματς), υποχρεώνοντάς τον παράλληλα στην 1η του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Το απόλυτο εντός έδρας (7 στα 7) διατήρησε η ‘’Αστραπή’’ Μεσοποταμίας η οποία ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη επικράτησε με σκορ 2-0 του αδύναμου σε εκτός έδρας αναμετρήσεις φέτος (2 ισοπαλίες – 5 ήττες) Νταηλάκη, και εξακολουθεί να μοιράζεται με την Καλλιθέα την 2ηθέση, με διαφορά 4 βαθμών από την κορυφή.

Την 10η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο ‘’Ηρακλής’’ Πολυκάρπης, συντρίβοντας με το ευρύ σκορ 5-0 τον Κρόνο, επιστρέφοντας παράλληλα σύντομα στις νικηφόρες εμφανίσεις του.

Εντυπωσιακός ο ‘’Γράμμος’’ Μαυροχωρίου υπέταξε με το εντυπωσιακό σκορ 5-2 την Δόξα Αμπελοκήπων, σημειώνοντας την 2η νίκη του εντός έδρας, σε ένα ματς όμως που διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο της Πενταβρύσου, εξαιτίας τιμωρίας της έδρας των γηπεδούχων.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το νέο έτος και η ‘’Δόξα’’ Κορησού, η οποία μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας εύκολα με σκορ 3-0 του ΠΑΟΚ Κωσταραζίου.

Άστραψε και βρόντηξε η ενισχυμένη από τις μεταγραφές ομάδα της Καστοριάς, συντρίβοντας με το εμφατικό σκορ 7-1 τον ΠΑΣ Λεύκης, παίρνοντας κατά κάποιο τρόπο εκδίκηση από την πεντάρα του α’ γύρου. Τα καναρίνια που πέτυχαν την 1η τους νίκη εντός έδρας στο πρωτάθλημα και πέρασαν πλέον στο +1 στην βαθμολογία, ήταν εντυπωσιακά ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο (2-1 το α’ ημίχρονο) και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαποκτηθέντα Λιθουανό επιθετικό Αστράουσκα που πέτυχε 5 γκολ, έστειλε ένα πολύ ισχυρό μήνυμα στους αντιπάλους της για τον β’ γύρο…