Ευρωμπάσκετ 2015: Αήττητη στους «16» η Ελλάδα

Σαφώς ανώτερη από τη Γεωργία, η εθνική επικράτησε 79-68 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου (Ζάγκρεμπ) στο Ευρωμπάσκετ και μετά το «3 στα 3» εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στη φάση των «16» («νοκ άουτ» χιαστί). Αύριο στις 16:00, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έχουν τη δυνατότητα να «σφραγίσουν» και την 1η θέση του ομίλου, με νίκη επί της Σλοβενίας. Αυτή ήταν η 3η ήττα της Γεωργίας (μόνη χωρίς νίκη στο γκρουπ) που καλείται να αντιδράσει στα δύο επόμενα παιχνίδια για να αποφύγει έναν πρόωρο αποκλεισμό.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο και εκεί ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την τρίτη της νίκη στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ. Για άλλη μια φορά οι καλές συνεργασίες στην επίθεση και οι 28 τελικές πάσες (19 είχαν οι Γεωργιανοί) αποτέλεσε κλειδί στην κατάκτηση του ρόζ φύλλου αγώνα. Επιθετικά ο Καλάθης τελείωσε με 19 πόντους σκοράροντας μόνο τρεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Πολύ καλή παρουσία είχαν παίκτες του πάγκου για την Εθνική, αφού ο Καϊμακόγλου ήταν άρτιος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, ενώ ο Παπανικολάου έκανε το καλύτερό του παιχνίδι ως τώρα στην διοργάνωση.

Όπως και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια έτσι και κόντρα στην Γεωργία η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά. Στο τρίτο μόλις λεπτό ο Φώτης Κατσικάρης αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ και να αλλάξει τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη. Από το σημείο αυτό και μετά η ελληνική ομάδα κυριολεκτικά εξαφανίστηκε. Με πιεστική άμυνα και σχεδόν απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6,75 τιμώρησε τις παθητικές άμυνες της Γεωργίας και άρχισε να χτίζει διαφορές ασφαλείας.

Ο Νικ Καλάθης πέτυχε 16 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο με 4/5 τρίποντα, ενώ 11 πόντους είχε ο Νίκος Ζήσης με 4/5 δίποντα. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν πέτυχε πόντο, δεν πήρε ούτε μία προσπάθεια και έκλεισε το ημίχρονο με 4 ασίστ, ενώ υπήρχε και τρίτος παίκτης με διψήφιο αριθμό στο πρώτο μέρος ο Αντεντοκούνμπο με 10.

Οι Γεωργιανοί έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν σκόραραν 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και μόλις 7 στην δεύτερη περίοδο. Ο Σενγκέλια με 8 πόντους όλους στον αιφνιδιασμό έδειχνε να είναι ο πιο κινητικός και ορεξάτος.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάντζε 5, Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11(1), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10(1), Μπουρτζάντσε 3 (1), Σενγκέλια 20(1).

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης11(1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19(4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8(2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3(1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντεντοκούνμπο 12(2).