Ο Αστέρας το «πάλεψε», αλλά έχασε στην Πράγα και αποκλείστηκε

Την ήττα με 1-0 κι εν συνεχεία τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Europa League γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης στην Πράγα από την Σπάρτα. Οι Τσέχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το γεγονός ότι ο Αστέρας Τρίπολης «καιγόταν» για ένα θετικό αποτέλεσμα, δεν απείλησε ιδιαίτερα. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Μπράμπετς στο 33’, ενώ οι Αρκάδες είχαν δοκάρι στο 4’ με τον Φερνάντες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν εντυπωσιακό ρυθμό και πριν το 7’ είχαν δημιουργηθεί δύο μοναδικές ευκαιρίες για γκολ, μία για κάθε ομάδα. Αρχικά στο 4’ ο Αστέρας έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αλλά το σουτ του Φερνάντες σταμάτησε στο δοκάρι του Μπίτσικ. Τρία λεπτά αργότερα σε μία υποδειγματική αντεπίθεση της Σπάρτα ο Φατάι βρέθηκε τετ α τετ με τον Θεοδωρόπουλο, αλλά ο Ελληνας τερματοφύλακας αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στη συνέχεια η Σπάρτα ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Αστέρα. Όμως, όσες ευκαιρίες κι αν δημιούργησαν έπεσαν πάνω στον εκπληκτικό Θεοδωρόπουλο. Ο Ελληνας τερματοφύλακας έσωσε μέσα σε 5’ λεπτά τρεις φορές την ομάδα του. Στο 16’ ο Κόστα, στο 19’ ο Λαφάτα και στο 22’ ο Φρίντεκ βρέθηκαν σε προφανή θέση για γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Θεοδωρόπουλο. Στο 33’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Μπράμπετς έπιασε την κεφαλιά κι έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό του πρώτου. Η Σπάρτα έδωσε χώρο στον Αστέραμ καθώς το 1-0 αρκούσε στους Τσέχους. Στο 58’ Μαρέτσεκ έβγαλε τη σέντρα, ο Λαφάτα έπιασε την κεφαλιά, αλλά έδιωξε και πάλι ο Θεοδωρόπουλος. Στο 72’ ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Γιάννου βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπίτσικ, αλλά το σουτ που έκανε δεν μπορούσε να απειλήσει τον τερματοφύλακα της Σπάρτα. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η Σπάρτα πήρε τη νίκη με 1-0.

Διαιτητής: Μάικλ Ολιβερ (Αγγλία)

Σκόρερ: 33’ Μπράμπετς

Κίτρινες: Κρέιτσι / Φρίντεκμ Ιγκλέσιας, Δημούτσος

Κόκκινες: 82’ Κρέιτσι

Σπάρτα Πράγας (Ζντένεκ Σκάζνι): Μπίτσικ, Μαρέτσεκ, Μπράμπετς, Ναμουανεσού, Χιμπς, Βάχα, Φρίντεκ, Φατάι (81’ Κονάτε), Κρέιτσι, Ντότσκαλ, Λαφάτα.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλο, Σανκαρέ, Γιαννούλη, Λούι, Φερνάντες, Ζησόπουλο, Κουρμπέλης (66’ Δημούτσος), Ιγκλέσιας (81’ Παντελιάδης), Μάσα, Φούντα (78’ Λανθαρότε), Γιάννου.