Μπάσκετ Βορράς: Ακάθεκτη συνεχίζει η Καστοριά

Μπάσκετ Βορράς: Ακάθεκτη συνεχίζει η Καστοριά

Ούτε στην Κατερίνη σταμάτησε η Καστοριά, καθώς επιβλήθηκε με 74-69 του Πιερικού Αρχέλαου στο κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού, για τη 15η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ακάθεκτη συνέχισε την πορεία της και η Καρδίτσα, η οποία κέρδισε με 71-54 τη Γέφυρα και εξακολουθεί να ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τον Ερμή Αγιάς και το Πευκοχώρι, που νίκησαν με 83-75 το Φίλιππο Βέροιας στο «Δημήτρης Βικέλας» και με 80-70 το Πευκοχώρι στο ΔΑΚ Αγίου Παύλου, αντίστοιχα. Αντίθετα, το Ανατόλια «κόλλησε» στο Αγρίνιο, χάνοντας με 71-52 από τον ΑΟΑ, και υποχώρησε στην κατάταξη. Μεγάλη νίκη με 67-55 επί του Χαρίλαου Τρικούπη πανηγύρισε στο κλειστό της Αρναίας το Στρατώνι κι «έπιασε» τον αντίπαλό του στην κατάταξη, η Ασπίδα Ξάνθης ανάσανε βαθμολογικά πανηγυρίζοντας το ροζ φύλλο κόντρα στην Ξάνθη (77-73) και ο Ερμής Λαγκαδά πέρασε από τον Πολύγυρο, 83-76 τον ΑΟΠ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
Πιερικός Αρχέλαος-Καστοριά 69-74
Καρδίτσα-Γέφυρα 71-54
Φίλιππος Βέροιας-Ερμής Αγιάς 75-83
Στρατώνι-Χαρίλαος Τρικούπης 67-55
Ασπίδα Ξάνθης-ΧΑΝΘ 77-73
Αγρίνιο-Ανατόλια 71-52
Πολύγυρος-Ερμής Λαγκαδά 76-83
Πευκοχώρι-Αίας Ευόσμου 80-70

Η βαθμολογία (Σε 15 αγώνες):
1. Καστοριά (14-1)
2. Καρδίτσα (10-5)
3. Πευκοχώρι (10-5)
4. Ερμής Αγιάς (10-5)
5. Αγρίνιο (9-6)
6. Ανατόλια (9-6)
7. Ερμής Λαγκαδά (9-6)
8. Γέφυρα (8-7)
9. Στρατώνι (7-8)
10. Χαρίλαος Τρικούπης (7-8)
11. Ασπίδα Ξάνθης (6-9)
12. Φίλιππος Βέροιας (6-9)
13. Πολύγυρος (5-10)
14. ΧΑΝΘ (4-11)
15. Πιερικός Αρχέλαος (4-11)
16. Αίας Ευόσμου (2-13)

Επόμενη αγωνιστική (16η, 29/01):
Καρδίτσα-Πιερικός Αρχέλαος
Φίλιππος Βέροιας-Καστοριά
Στρατώνι-Ερμής Αγιάς
Ασπίδα Ξάνθης-Χαρίλαος Τρικούπης
Αγρίνιο-ΧΑΝΘ
Πολύγυρος-Ανατόλια
Πευκοχώρι-Ερμής Λαγκαδά
Γέφυρα-Αίας Ευόσμου

Πιερικός Αρχέλαος-Καστοριά 69-74
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Σιταρίδης.
Δεκάλεπτα: 14-13, 35-33, 61-57, 69-74.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 10 (3), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 9 (1), Καραγκιολίδης 15 (1), Χανέλλι 3 (1), Τοπούζης 7, Κωνσταντινίδης 9, Τσιρογιάννης 9 (3), Παπαμιχαήλ 7, Ζιώγας.
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 17 (2), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 5, Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 12 (1), Μπέγας, Τερσενίδης 3, Τασιούδης 4, Τεπενίδης 4 (1), Αντωνιάδης 6, Μπένας 8, Τσότσος 13.

Αγρίνιο-Ανατόλια 71-52
Διαιτητές: Καρακάσης, Κωνσταντινίδου.
Δεκάλεπτα: 21-16, 43-28, 54-44, 71-52.
Αγρίνιο (Μυριούνης): Τασόπουλος 8, Μπερερής 15, Σαπλαούρας, Τάσσος 14, Πουρνάρας, Μπαρούχας 6 (1), Σταμούλης, Γκρέκας, Μήτσου 7, Γκόβας 21 (2), Μακρής, Δασκαλάκης.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης, Πρωτούλης 6, Βρεττάς 5, Σιώπης 9, Γαλανίδης 10 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 4, Αζίζης 2, Σταματογιάννης 2, Τζουβάρας 6, Βεργίνης 4, Κοτσάνος 4.

Στρατώνι-Χαρίλαος Τρικούπης 67-55
Διαιτητές: Τσοκόλης, Φούτζηλας.
Δεκάλεπτα: 18-14, 32-32, 50-45, 67-55.
Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 13 (2), Ζυγούρας 3 (1), Πολιτόπουλος 2, Δελίδης 6 (2), Σαμαράς, Θωμαΐδης 4, Σουτζόπουλος 17 (2), Φλιάτης Ι. 9 (1), Φλιάτης Γ., Δασκαλόπουλος 13.
Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου, Βουρνάς 2, Δημητρόπουλος, Μουράτογλου 8, Τοπουζίδης 9, Σταυρόπουλος 10 (2), Παπαρέγκας 5, Γεωργιάδης 4, Μουρίκης 8, Ψάλτου 9.

Καρδίτσα-Γέφυρα 71-54
Διαιτητές: Θ. Παπαδόπουλος, Τσιαπλής.
Δεκάλεπτα: 16-10, 36-18, 56-37, 71-54.
Καρδίτσα (Ρουμελιώτης, Κομποδιέτας): Σκορδάς 4, Κουρέπης, Πανταζής 7 (1), Λάκας 5 (1), Μαυρογιάννης 5 (1), Παππάς Κ. 9 (1), Πάσσας, Καμαριώτης 8, Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος, Θέος 4, Παππάς Γρ. 23 (4).
Γέφυρα (Τουλούμης): Κρομμύδας, Δανάκης 7 (1), Βάσκος 2, Ευσταθιάδης, Δέτσικας 4, Ταραμάς 2, Μυλωνίδης 24 (3), Βογιάτζής 13 (2), Ιατρίδης, Καζαμίας, Μπίσκας 2, Καρούζος.

Φίλιππος Βέροιας-Ερμής Αγιάς 75-83
Διαιτητές: Τζίμα, Τσιρτσιμάλης.
Δεκάλεπτα: 27-17, 40-40, 57-58, 72-83.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Κοθράς 25 (3), Σιόλογκας 10, Παπαδόπουλος 13, Θεοδωρίδης 6, Βάλλιος 7 (1), Σταυριανίδης 4, Γεωργιάδης 8(2), Τσιμιδης 2.
Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Βαβάτσικος 15, Κόμματος 19 (2), Χαλκιάς 2, Περρωτής 4, Τριανταφύλλου 9 (3), Τσιαμπαλής 14 (3), Γούλας, Μηλιώνης 12 (4), Νταλός 4, Γκανέτσας 4.

Πολύγυρος-Ερμής Λαγκαδά 76-83
Διαιτητές: Ζαχαρής, Παργιανόπουλος.
Δεκάλεπτα: 16-21,27-47,46-59,76-83.
Πολύγυρος (Καραπιπερίδης): Πιπιλιάρης 26,Πετρίδης 4, Παπασαραφιανός 9, Αράπης 12 (1), Νησιώτης 8, Νούκαρης 17.
Ερμής Λαγκαδά (Αμοιρίδης): Καϊκλής 9(1), Ακεψιμαίδης 14(1), Μάρουσιτς 18(2), Νώτης 13(1), Παρίτσης 11(1), Πιλκούδης 5, Μέλλιος 1, Ελευθεριάδης 2, Καντάρκος 11(1).

Πευκοχώρι-Αίας Ευόσμου 80-70
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Εκίζογλου.
Δεκάλεπτα: 16-15, 27-11, 16-23, 80-70.
Πευκοχώρι (Καραμανλής): Αμπατζίδης 3 (1), Μητσάκης 21 (1), Λεμονάκης 2, Μουρατίδης 9 (3), Μαυρίδης 11 (1), Γαρέζος 6 (2), Καραϊσκάκης 6, Καραθανάσης, Σταυρού 22 (4), Μάρκου, Βαϊντερλής.
Αίας Ευόσμου (Τσούρμας): Αμούτζιας 4, Τσιμπής 9 (1), Καδής, Δεληγιάννης 6, Σπύρας, Καραμανώλης 8, Δεμερτζής 20 (1), Σικαλίδης 19 (1), Κόκουρας 4.

Ασπίδα Ξάνθης-ΧΑΝΘ 77-73
Διαιτητές: Παπανικολάου, Κατωτικίδης.
Δεκάλεπτα: 20-14, 40-35, 55-52, 77-73.
Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Aσημάκης 25 (3), Tσιαβές 19 (1), Παπαπδάκης 9 (1), Στεφανίδης 7 (2), Γρούδος 5 (1), Kουτσογιάννης 6, Mανδαλάκης 3 (1), Πετς, Παπαθανασίου, Mασμανίδης, Kαραμπίνης, Nτεμάι.
XANΘ (Νικολαΐδης): Iορδάνογλου 4, Aμπατζάς 9, Bλάχος 18 (2), Eλευθεριάδης 3 (1), Eρμείδης, Zιάκας 12 (2), Γεωργάκης 12 (2), Λευκαδίτης 15 (2).






Σχολιάστε

Το email σας δεν θα δημοσιευθεί.